Trochu jiné zdroje informací

Informace, jeden z klíčových pojmů vzdělávání. Pro ZSV je důležitý nejen jejich obsah (společnost se stále vyvíjí, vznikají nové skutečnosti), ale i forma (aktualizované, adekvátní, ale i originální a zajímavé zdroje motivující žáky k dalšímu studiu). Níže naleznete náměty pro oživení výuky, díky nimž lze získat informace nejen v rámci výuky ZSV. Součástí jsou i návrhy pro samostatnou tvůrčí práci žáků.

VideaČesky

Webové stránky www.videacesky.cz vznikly díky masivní popularitě internetových videí a jazykové bariéře, s níž se potýká česká populace. Autoři serveru od roku 2010 vybírají nejrůznější videa v anglickém jazyce a překládají je do češtiny. V nabídce serveru jsou vtipná i naučná videa, reklamy, parodie, talk show nebo například rozhovory se známými osobnostmi.

Český překlad, který je součástí videa, odstraňuje ve školním prostředí problém různých úrovní angličtiny u jednotlivých žáků. Poslech videa v původním znění spojený s atraktivní tematikou je pro žáky účinným nástrojem při posilování komunikačních schopností v angličtině. Mnohdy více než při poslechu uměle vybraných cvičení v učebnicích.

(Zpracováno podle: http://www.videacesky.cz/o-webu)

Tipy pro použití videí v rámci ZSV ve vybraných tematických celcích:


Člověk jako jedinec

Michael Vsauce: Proč sníme

Popis Michael Vsauce točí popularizační vzdělávací videa na různá témata, většinou se zaměřuje na běžné věci, nad nimiž příliš nepřemýšlíme (zívání, černé díry, vidění ve tmě aj.). Relativně krátké snímky jsou natočeny poutavě a vtipně. Vybrané video je věnován snům a spánku.
Otázky:
 • Pamatujete si své sny?
 • O čem se vám nejčastěji zdá?
 • Preferujete subjektivní výklad snů nebo mohou fungovat tzv. snáře, v nichž jsou podle univerzálního klíče naznačeny významy snů?
URL:

Člověk ve společnosti

Školní masakry a násilí ve hrách

Popis USA se potýká velice často s projevy násilí, za nímž stojí inspirace v počítačové či jiné akční hře. Mnoho případů v historii skončilo smrtí, ať už pouze útočníka, nebo i lidí v jeho okolí, ve škole, na veřejném místě. Video je zamyšlením komentátora počítačových her s pseudonymem Cynial Brit, v němž zvažuje vliv videoher na psychiku jedince.
Otázky:
 • Jaký je váš názor na vliv počítačových her či akčních filmů na dítě?
 • Vidíte nějaký rozdíl v psychice dospělého člověka?
 • Má medializace těchto událostí opravdu takový vliv, jak je zmíněno ve videu?
 • Jak je možné obdobným tragédiím předcházet z pozice politické reprezentace? Z pozice rodiče?
URL:

Školní masakry a násilí ve hrách

Popis Internet je pro mnoho lidí pouze zdrojem informací. Milióny lidí ho ale vnímají jako médium zábavy, mezi níž patří například meme, rage komiksy nebo NyanCat. Znáte některé z uvedených? Vězte, že vaši žáci ano. Video se nevěnuje pouze jmenovaným fenoménům, aktéři hovoří i obecně o tom, jak vizuální prvky vznikají a co podmiňuje jejich úspěšnost.
Otázky:
 • Jaký je váš názor na vliv počítačových her či akčních filmů na dítě?
 • Vidíte nějaký rozdíl v psychice dospělého člověka?
 • Má medializace těchto událostí opravdu takový vliv, jak je zmíněno ve videu?
 • Jak je možné obdobným tragédiím předcházet z pozice politické reprezentace? Z pozice rodiče?
URL:

Občan a právo

John Oliver: Propadnutí věci

Popis Stanice HBO Comedy vysílá každý týden show Last WeekTonightwith John Oliver. Moderátor vtipně glosuje uplynulé události, v každé show se zaměřuje na vybrané téma, aktuální pro americkou společnost. Video věnované aktu propadnutí věci ve prospěch americké policie ukazuje skutečnost, s níž se v České republice nesetkáváme, nicméně přesto vyvolává mnoho zajímavých námětů k diskuzi.
Otázky:
 • Podle čeho lze hodnotit, zda je propadnutí věci správné?
 • Jaké jsou výhody a nevýhody této praxe?
 • Jaký je český právní kontext takové skutečnosti – je v České republice ze strany státní moci obdobné chování možné? Proč?
URL:

Mezinárodní vztahy, globální svět

Nejmladší člověk nominovaný na Nobelovu cenu za mír: Rozhovor s Malálou Júsufzaj

Popis Video z další americké show, tentokráte s moderátorem Jonem Stewartem. Do studia byla pozvaná pakistánská dívka Malála Júsufzaj, jež byla nejmladším člověkem nominovaným na Nobelovu cenu za mír.
Otázky:
 • Jak rozumíte výroku Malály: „Extremisté se knih bojí, síla vzdělání je děsí. Knihy a pero – to jsou naše nejsilnější zbraně.“?
 • Jsou takovéto příběhy inspirativní nebo se jedná o vykonstruované osudy, po nichž baží média?
URL:

Úvod do filosofie a religionistiky

James Grime: Přístroj Enigma

Popis Odborný náhled na jeden z nejtajuplnějších lidských vynálezů na světě – šifrovací přístroj Enigma. James Grime popisuje jeho vznik, fungování, přidává i další zajímavé informace.
Otázky:
 • Slyšeli jste už o tomto vynálezu? Pokud ano, v jaké souvislosti?
 • Vnímáte téměř dokonalý šifrovací stroj jako přínos nebo naopak zlo druhé světové války?
 • Znáte nebo umíte používat nějakou šifru?
URL:

Jak pokračovat

Následující tlačítka Vás přesměrují do dalších částí CD.