Na formování klíčových kompetencí je zaměřena pozornost všech vzdělávacích oblastí a oborů, které jsou v těchto oblastech sdruženy, i očekávané výstupy z učiva. V Rámcovém vzdělávacím programu pro základní vzdělávání (RVP ZV) je obsah vzdělávání rozdělen do devíti vzdělávacích oblastí. Vzdělávací obor Dějepis je spolu s oborem Výchova k občanství součástí vzdělávací oblasti Člověk a společnost. Vzdělávací obsah každého oboru je zpravidla základem samostatného předmětu buď s totožným, nebo odlišným názvem. Obsah každého vzdělávacího oboru je vyjádřen očekávanými výstupy a učivem. Očekávané výstupy je možné charakterizovat jako přínos daného učiva k celkovým cílům vzdělávací oblasti. Jsou formulovány z hlediska žáka a upřesňují požadavky na výběr učiva. Součástí RVP jsou také průřezová témata (Osobnostní a sociální výchova, Výchova demokratického občana, Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, Multikulturní výchova, Enviromentální výchova, Mediální výchova), která jsou povinnou součástí základního vzdělávání a jejichž smyslem je přispět k jeho komplexnosti.
Podle Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání (RVP ZV) vzdělávací obor Dějepis přináší základní poznatky o konání člověka v minulosti. Jeho hlavním posláním je kultivace historického vědomí jedince a uchování kontinuity historické paměti, především ve smyslu předávání historické zkušenosti. Důležité je zejména poznávání dějů, skutků a jevů, které zásadním způsobem ovlivnily vývoj společnosti a promítly se do obrazu naší současnosti. Důraz je kladen především na dějiny 19. a 20. století, kde leží kořeny většiny současných společenských jevů. Významně se uplatňuje též zřetel k základním hodnotám evropské civilizace. Podstatné je rozvíjet takové časové a prostorové představy i empatie, které umožňují žákům lépe proniknout k pochopení historických jevů a dějů. Žáci jsou vedeni k poznání, že historie není jen uzavřenou minulostí ani shlukem faktů a definitivních závěrů, ale je také kladením otázek, jimiž se současnost prostřednictvím minulosti ptá po svém vlastním charakteru a své možné budoucnosti. Obecné historické problémy jsou konkretizovány prostřednictvím zařazování dějin regionu i dějin místních (RVP pro ZŠ, 2005, s. 35).
Charakteristickým rysem a základní změnou v RVP je rezignace na přesné vymezení základního učiva, důraz je kladen na výstupy z dějepisného vyučování směřující k utváření historického vědomí a klíčových kompetencí. Učivo se tak stává prostředkem k dosažení cílů obsažených ve výstupech, které jsou spolu s učivem vymezeny u každého tematického celku. Jednotlivými tematickými celky jsou:
- Člověk v dějinách
- Počátky lidské společnosti
- Nejstarší civilizace. Kořeny evropské kultury
- Křesťanství a středověká Evropa
- Objevy a dobývání. Počátky nové doby
- Modernizace společnosti
- Moderní doba
- Rozdělený a integrující svět
V RVP pro gymnázia je vzdělávací obor Dějepis součástí vzdělávací oblasti Člověk a společnost, a to společně se vzdělávacími obory Občanský a společenskovědní základ a Geografie, přičemž vzdělávací obsah oboru Geografie je z důvodu zachování celistvosti umístěn ve vzdělávací oblasti Člověk a příroda. Vzdělávací oblast Člověk a společnost využívá společenskovědní poznatky získané v základním vzdělávání, rozvíjí je a učí žáky zpracovávat je v širším myšlenkovém systému. Její součástí jsou i zcela nové obsahové prvky, jejichž pochopení je podmíněné rozvinutější myšlenkovou činností a praktickou zkušeností žáka gymnázia. Žáci se učí kriticky reflektovat společenskou skutečnost, posuzovat různé přístupy k řešení problémů každodenní praxe a aplikovat poznatky do současnosti. Rozvíjeny jsou důležité myšlenkové operace, praktické dovednosti a vědomí vlastní identity žáka (RVP pro gymnázia, 2007, s. 38).
Oblast přispívá k utváření historického vědomí, k uchování kontinuity tradičních hodnot naší civilizace a k občanskému vzdělávání mládeže. Posiluje respekt k základním principům demokracie a připravuje žáky na odpovědný občanský život v demokratické společnosti v souladu s principy udržitelného rozvoje. Podporuje vědomí neopakovatelnosti a jedinečnosti života, významu lidské důstojnosti a úcty k výtvorům lidského ducha minulých generací i současnosti. Jednotlivými tematickými celky vzdělávacího oboru Dějepis jsou:
- Úvod do studia historie
- Pravěk
- Starověk
- Středověk
- Počátky novověku
- Osvícenství, revoluce a idea svobody, modernizace společnosti
- Moderní doba I – situace v letech 1914–1945
- Moderní doba II – soudobé dějiny
Na středních odborných školách je dějepisné učivo výrazněji zastoupeno zejména v rámcových vzdělávacích programech pro obory středního odborného vzdělávání kategorie M (maturitní) a kategorie L (maturitní s praktickou přípravou), a to v rámci vzdělávací oblasti Společenskovědní vzdělávání. Důraz je přitom kladen nikoliv na sumu teoretických poznatků, ale na přípravu pro praktický život a celoživotní vzdělávání. K tomu je samozřejmě zapotřebí vybraných dějepisných vědomostí a dovedností, které jsou prostředkem ke kultivaci historického vědomí žáků (především v dějinách 20. století) a dále také ke kultivaci jejich politického, sociálního, právního a ekonomického vědomí. Základním tematickým celkem je přitom Člověk v dějinách, který zahrnuje jednotlivé okruhy učiva (zejména novověk – 19. století, novověk – 20. století a dějiny studovaného oboru).
Literatura:
- MŠMT ČR. Rámcový vzdělávací program pro gymnázia, Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání, Rámcové vzdělávací programy pro střední odborné vzdělávání (dostupné z http://www.msmt.cz/vzdelavani/skolstvi-v-cr/skolskareforma/ramcove-vzdelavaci-programy