YOUTUBE ZA HRANICEMI

Text volně navazuje na představení fenoménu youtuberů na CD ZSV=ZKUSIT SMART VÝUKU ( ZDE ). Nyní představíme úspěšné youtubery, kteří tvoří za hranicemi České a Slovenské republiky. I když virtuální svět geografické hranice stírá, minimálně jazyk je stále hlavním rozdílem mezi tuzemskou a zahraniční youtuberskou tvorbou.

Slovníček

youtuber - uživatel YouTube, který aktivně tvoří a na server nahrává svá videa.
vlog - formát, který nahrazuje statický psaný blog (případně doplněný fotografiemi; autorem je bloger) dynamickou videonahrávkou.
vloger - autor vlogů.
let´s play - vlogy zaměřené na hraní a komentování počítačových her.
prank - anglický výraz přeložený do češtiny jako žert nebo šprým označuje vtípek, kterým se snažíme většinou někoho nachytat (například známá "skrytá kamera").
virální obsah - původem je slovo virus. Virální obsah se šíří (záměrně i zcela náhodně) a oslovuje velké množství například uživatelů internetu (funguje velice dobře zejména na sociálních sítích). Zpracováno podle: http://www.viralsvet.cz/co-je-viral/

Přehled populárních zahraničních youtuberů:

(údaje o odběratelích jsou aktuální k: 7. 12. 2016)

PewDiePie

49 798 201 odběratelů,
od 2010


„Král YouTube“, Švéd Felix Arvid Ulf Kjellberg je nejúspěšnějším youtuberem dle výdělku, počtu odebírajících, zhlédnutí videí i sociálního vlivu. Největší část jeho tvorby tvoří let´s playe (komentované hraní počítačových her), v poslední době i glosy aktuálního dění.

PewDiePie

Smosh

22 475 021 odběratelů,
od 2005


Komici Anthony Pasill a Ian Hecox poutají diváky sarkasmem, scénkami, komentáři, vtipy. Na YouTube působí pod různými názvy od roku 2002.

Smosh

Nigahiga

18 816 716 odběratelů,
od 2006


Youtuber, který se proslavil kreslením a animacemi různých věcí; včetně svého vlastního života. Točí ale i vtipná videa, pranky, výzvy a další.

Nigahiga

JennaMarbles

16 682 004 odběratelů,
od 2010


Jedna z nejúspěšnějších žen ke světě YouTube. Její videa jsou zaměřená převážně na návody v oblasti trendů (móda, líčení, styling,..), ale točí i vtipná videa, jako jsou například výzvy.

JennaMarbles

YOGSCAST Lewis & Simon

7 349 675 odběratelů,
od 2008


Další tvorba let´s playerů, hráčů počítačových her (převážně World of Warcraft, Minecraft aj.). Lewis Brindley a Simon Lane dříve tvořili pod pseudonymem BlueXephos, teď vystupují jako YOGCAST.

YogsastLewisSimon

TobyGames

6 856 739 odběratelů,
od 2010


Točí videa o hraní počítačových her (zejména populární Minecraft a Skyrim), ale záměrně ukazuje, že se mu občas něco nepodaří, neprezentuje se jako bezchybný profesionál. Z nezdarů při hraní dělá divácky oblíbené vtipy.

Toby