Využití filmu ve výuce soudobých dějin
Nedílnou součástí výzkumu studentské grantové soutěže s názvem Dějepisné vzdělávání s akcentem na soudobé dějiny a jeho reflexe ze strany učitelů byly hloubkové rozhovory s deseti aprobovanými učiteli dějepisu z různých gymnázií v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Reprezentativní vzorek tvořili učitelé s delší praxí (více než pět let), kteří dějepis aktivně vyučují. V rozhovoru zazněla mj. otázka, které didaktické metody učitelé při výuce soudobých dějin používají. V odpovědích se nejčastěji objevuje práce s učebnicí, písemnými prameny, pracovními listy a mapami. Velmi oblíbené jsou historické exkurze (mezi nejčastěji jmenovanými byli Krakov, Osvětim, dále pak Terezín, Hrabyně, Landek, Archeoskanzen Modrá, návštěvy muzeí v regionu i mimo něj apod.). V neposlední řadě zmiňovali učitelé také práci s dokumentárním či hraným filmem. Jeden z dotazovaných dokonce uvedl, že ve výuce používá vlastní audiovizuální videonahrávky z dovolených. Je potěšitelné, že hraný či dokumentární film je vnímán v drtivé většině jako účelný prostředek k naplnění vzdělávacích cílů a nikoliv jako odměna či "zabití času" při suplování nebo na konci roku, kdy jsou známky z dějepisu již uzavřeny. Přesto ale jedna respondentka (rozhovor č. 7 Gita - ZOBRAZ/SKRYJ POZNÁMKU ) na otázku použití filmu ve výuce ve své odpovědi částečně přiznala opak.
Gita: rozhovor č. 7
A už jste i nakousla trochu filmy nebo nějaké dokumenty. Co ještě v hodinách používáte v dějepise?
Tak jednak mám nějaké dokumenty ještě, co mám postahované na videích, jako na těch videokazetách, něco už mám třebas odkazy, kdy si dokážu najít v archivu české televize něco, nějaké dokumenty na cédéčkách svoje nebo na fleshkách , co mám postahované, s tím, že celé, celé dokumenty většinou z časových důvodů zase nepoužiju, ale třebas teďka jak už byl konec roku, takže třebas už v některých hodinách už se jenom dojíždělo a podobně, takže dají se pak použít takové filmy, jako Sedm dní hříchu a nebo Habermannův mlýn, kdy to se odehrává tady v našem regionu, takže třebas i ty hrané filmy se dají použít.
Domníváme se, že filmové ukázky mohou zvýšit atraktivitu dějepisného vyučování, neboť mj. působí na žákovy emoce, což vede ke snadnějšímu zapamatování nových informací. Vhodně zvolené filmové ukázky zvyšují žákovu zvědavost a touhu dozvědět se více, podněcují také jeho kritický přístup k zobrazovanému. V každém případě lze konstatovat, že film může v mnoha směrech předčit učitele, jehož frontální (ač zajímavý) výklad se s filmovými ukázkami nemůže srovnávat. Právě použití filmu ve výuce jako účelného didaktického prostředku pro výuku soudobých dějin, se stane předmětem našeho zájmu.
1. Vizuální kultura
Důvodů pro využití filmu v edukačním procesu je několik. Podle B. Šupsákové (2015, s. 6) nastává v dnešní globálně a technologicky vyspělé společnosti posun od slov směrem k vizualizaci, jakoby obrazy nahrazovaly tisíce slov. Katalyzátorem tohoto posunu jsou nová média, která umožňují masové šíření zpráv, názorů a významů. Současná kultura se tedy stává vizuální kulturou a svůj výraz nachází mimo filmu např. ve fotografii, v televizi, reklamě, počítačových hrách, internetových sociálních sítích apod. Šupsáková (2015, s. 10-11) v této souvislosti hovoří o třech historických epochách charakterizující převládající kulturu: epocha orální, verbální a vizuální. Orální epocha je spojena s mluveným projevem, kdy lidská komunikace probíhala prostřednictvím mluveného slova. Druhá epocha je spojena s objevením písma a knihtisku, což znamená, že veškeré informace, lidské zkušenosti či pozorované jevy lze šířit mezi větším okruh lidí a předávat je z generace na generaci. Písmo a tisk pak přispěly k dynamickému šíření informací a napomohly k masovosti kultury. Ve vizuální epoše sehrává velmi důležitou roli v komunikaci mezi lidmi právě obraz. Dominantní postavení světa obrazu formuje v 21. století začátek působení nové vizuální civilizace. Dnes už víme, že film, fotografie a televize jsou teprve první etapou vizuální epochy. Nová média, jakými jsou internet či sociální sítě, jsou zdrojem informací, které jsou zprostředkovány v podobě obrazů v multimediální formě. Na největším internetovém portálu You Tube se můžeme na videozprávy a filmy nejen dívat, ale můžeme je i sami vytvářet. Pomocí tzv. chytrých telefonů můžeme posílat MMS zprávy, fotit a natáčet videa. Dalším příkladem digitalizace a masové komunikace je webová stránka Pinterest, která umožňuje uživatelům zdarma vytvářet tematické soubory obrázků či fotografií. Lze tedy shrnout, že po informačně osvětové dimenzi médií se tato začala prosazovat a posunovat do dimenze zprostředkovatele zábavy. J. Vančát (2015, s. 33) k tomu ještě dodává, že vizuální kultura se stává stále významnější složkou sociální komunikace. S tím vyvstává otázka, nakolik se lze "jazyk" vizuální kultury naučit a nakolik je jeho ovládání stejně nezbytné jako např. ovládání čtenářské gramotnosti apod.
Právě výše naznačené změny ve společnosti provázené prudkým vývojem komunikačních prostředků vyvolaly potřebu vybavit člověka schopnostmi kriticky posuzovat, orientovat se a využívat média ke svému užitku. V řadě demokratických zemí se v průběhu druhé poloviny 20. století ustavuje představa, že člověk žijící ve společnosti prostoupené médii potřebuje k tomuto životu určitou vzdělanostní výbavu, tzv. mediální gramotnost. Mediální výchova se děje jako víceméně systematické předávání poznatků o mediích, a to buď školní, v rámci základního, středního či vyššího odborného vzdělávání, nebo mimoškolní, v rámci nejrůznějších mimoškolních aktivit (kroužky, dětské a mládežnické organizace apod.). Mediální osvěta se realizuje rovněž také prostřednictvím samotných médií (např. mediální kritikou v tisku, vzdělávacími pořady apod.), v podobě nejrůznějších občanských aktivit, profesní přípravou těch, kteří mediální výchovu (ve škole i mino ni) uvádí v život, ale i těch, kteří se podílejí na její produkci. ZOBRAZ/SKRYJ CITACI.
PASTOROVÁ, M., JIRÁK, J. K integraci mediální výchovy. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2015, s. 16-19.
Mediální výchova se našem prostředí začala systematičtěji koncipovat na přelomu 20. a 21. století v rámci kurikulární reformy zejména základního a gymnaziálního vzdělávání a do jisté míry středního odborného vzdělávání. V současné době je průřezové téma mediální výchova součásti rámcově vzdělávacích plánů jak pro základní, tak i středoškolské vzdělávání. Mediální výchova si klade za cíl (jednoduše řečeno) vybavit žáka mediální gramotností ZOBRAZ/SKRYJ POZNÁMKU.
Šupsáková (2015, s. 12)
konstatuje, že v době, ve které žijeme, musíme v zásadě ovládat čtyři klíčové gramotnosti: informační, komunikační, multikulturní a vizuální. Avšak nevyhne se nám ani nanejvýš aktuální gramotnost čtenářská, finanční, mediální a v neposlední řadě i filmová.
Soudíme, že její nedílnou součástí je rovněž gramotnost filmová, ZOBRAZ/SKRYJ POZNÁMKU.
viz blíže CINGELOVÁ, G. Mediální výchova jako prostředek k mediální gramotnosti školní mládeže. In: Revue pro oborovou didaktiku společenských věd. Civilia.. 2015, roč. 6, č. 2, s. 52-62. ISSN 1805-3963.
která je právě z tohoto důvodu předmětem našeho zájmu. Film se totiž stal nedílnou součástí nejen školní mládeže, ale i dospělých, resp. učitelů. Jsme tudíž přesvědčeni, že úkolem filmové gramotnosti je mj. napomáhat objasnit žákům a studentům, jakým způsobem vzniká hraná tvorba, co je umělecká licence, a zda má divák očekávat realističnost postav a děje. Klíčové pro použití filmu ve výuce je učitelova snaha vést žáky v první řadě ke kritické analýze snímku a následné účelné práci s filmovým materiálem. Pro názornost si uveďme příklad. P. Bednařík (2015, s. 29-31) upozorňuje, že jsou každoročně v českých kinech uvedeny premiérové tituly, které mapují nějaké období světové či české historie, případně se věnují nějaké historické osobnosti. Je třeba je před použitím ve výuce podrobit určité kritice, neboť řada zvláště hollywoodských filmů nakládá s historickými fakty velmi volně, přitom právě tyto filmy jsou často celosvětově divácky úspěšné. Příkladem mohou být filmy Gladiátor (režie Ridley Scott, 2000), Troja (režie Wolfgang Petrsen, 2004) a Alexander Veliký (režie Oliver Stone, 2004). Určité scény jsou použitelné ve výuce, ale je třeba upozornit na historické nepřesnosti. Diváci si z kina odnesou určitou představu o historické události či osobnosti, zafixují si ji, berou ji jako fakt a následně již nevyhledávají další informace. Mimořádnému diváckému ohlasu se těšily rovněž filmy Schindlerův seznam (režie Steven Spielberg, 1993), Forrest Gump (režie Robert Zemckis, 1994) nebo Zachraňte vojína Ryana (režie Steven Spielberg, 1998). ZOBRAZ/SKRYJ POZNÁMKU.
K. Činátl (2014, s. 14) k tomu uvádí, že právě velký divácký ohlas vyvolal u zahraničních didaktiků a historickou potřebu empirických výzkumů, které jasně doložily klíčový význam filmů pro utváření historického vědomí mládeže. Uvádí rovněž výsledky empirických šetření, které dokládají, nakolik filmy formují představy školní mládeže o minulosti. Pokud jej jejich síla opravdu tak významná, je to další argument pro kritickou práci s filmem ve výuce. Právě kritická práce může být nástrojem učitele ke kultivování historického vědomí, jak žádá kurikulum.
Výjimkou není ani tuzemská produkce. Mnoho starších českých filmů obsahuje řadu historických nepřesností, často podmíněných dobovou propagandou. Jedním z příkladů může být trilogie Otakara Vávry Jan Hus (1954), Jan Žižka (1955) a Proti všem (1956). Diskutabilní je i současná hraná tvorba. Příkladem může být divácky úspěšný seriál Vyprávěj, který se snaží zachytit období normalizace humornou formou. Ačkoli se v seriálu objevily některé dobové nepřesnosti, Česká televize si pochvalovala jeho úspěch zvláště u mladé generace. Jak konstatuje D. Labischová (2015, s. 78), je nezbytné věnovat důkladnou pozornost mechanismům utváření historického vědomí ve společnosti, kdy škola představuje pouze jeden (a zřejmě nejvýznamnější) ze socializačních vlivů a kdy významnou roli sehrávají právě média. Školní dějepis by měl žáky vybavit takovými kompetencemi, které umožní rozlišovat mezi věrohodnými a nevěrohodnými zdroji, rozpoznat interpretační vklad autora sdělení a charakterizovat společensko-politické pozadí vzniku historické informace. V našem případě ve filmu hraném či dokumentárním.
2. Metodicko-didaktické úvahy o použití filmu ve výuce
Otázkou zůstává, jak atraktivní je nejen pro učitele, ale i pro žáky zařazení hraných či dokumentárních filmů ve výuce a rovněž důvody proč by vůbec požity být měly. Je třeba si uvědomit, že s proměnami životního stylu s výše uvedeným nástupem moderních médií se film stává součástí každodenního života. Žáci tak díky plošně rozšířené televizi a internetu k němu získávají snadnou dostupnost. Domníváme se, že jedním z důvodů využívání filmu v edukačním procesu se může stát pouhé pragmatické navázání na tuto skutečnost, zvláště když se k tomu přidá všeobecně známá nízká chuť naší školní mládeže ke čtení. Podobu vzdělávání dnes ovlivňují nová média, jejichž prostřednictvím se film ještě výrazněji zapojuje do každodenního života společnosti a zároveň se otevírá tvůrčím přístupům. Žák není již pasivním divákem, ale může se naučit snímky stahovat, stříhat, vytvářet vlastní kompozice, jak ilustrují např. stránky You Tube. Film tedy může sloužit ke zkvalitnění a zefektivnění výuky. Úspěšné filmy či seriály s tematikou minulosti dokládají, že historie "jde na odbyt". Příkladem může být i již výše zmiňovaný seriál Vyprávěj. Ten je dostupný na internetu, krátce po odvysílání se každá série objevila na trhu ve formě DVD a na interaktivním webu České televize mohou diváci o seriálu diskutovat (srov. Činátl, 2014, s. 9-10). Lze tedy souhlasit s K. Činátlem (2014, s. 10-11), že dějepis není v kurikulu definován jen jako znalostní předmět, jehož ideálním výstupem by měl být absolvent, který si pamatuje široký soubor chronologicky za zeměpisně uspořádaných dat o minulosti. Dějepisné kurikulum vymezuje minulost jako otevřený problém, nikoli jako uzavřený soubor znalostí určený k pasivní reprodukci. Pokud výuka dějepisu směřuje k rozvoji dovedností, které mají žákům pomoci v tom, aby se orientovali v soudobé historické kultuře, pak může právě film plnit roli klíčového prostředníka. Didaktickým důvodem pro použití filmu ve výuce může být mj. ukázat jednání lidí v kulisách konkrétních historických událostí, podněcovat žáky k přezkoumávání autenticity a reprezentativnosti obrazu a využívat k doplnění vědomostí další prameny.
Film může žáky motivovat svou názorností a dramatičností, jež přesahuje učebnici či výklad učitele, žák se může na emotivní úrovni vyjádřit ke zhlédnutému bez obavy z chybných názorů. Dobře zvolená filmová scéna nabízí možnost být východiskem pro problémově orientovanou výuku. Žáci si díky ní mohou např. snáze představit konkrétní osudy lidí na pozadí určité historické události. Z pedagogicko-psychologického hlediska se film dotýká emocí, což dynamizuje navazující výuku a posiluje udržitelnost znalostí. S pomocí konkrétních obrazů si žáci lépe pamatují a zapojují se snáze do poznávacího procesu. Neméně důležitou součástí použití filmu ve výuce je rovněž navazující analýza (např. s jakým záměrem a pomocí jakých prostředků je minulost zobrazována) včetně srovnání s dalšími (např. textovými) prameny. Film, resp. vhodně zvolená filmová ukázka, podněcuje kladení otázek. Je třeba zvolit vhodnou délku (cca 10 minut), aby nebyla zahlcena pozornost žáků v rámci jedné vyučovací hodiny. Dalším argumentem může být dle K. Činátla (2014, s. 23-24) časové ohraničení vyučovací hodiny, kdy zhlédnutí celého filmu zabere veškerý čas a následně již nezbývá prostor pro kritickou analýzu. Právě fragmentaci filmů považujeme za důležitý metodický krok, který žákům pomáhá, aby si vůči obrazu vytvořili kritický odstup. Učitel pracuje s filmem účelově, často záměrně narušuje původní zaměření snímku, rozkládá jej na části, aby žákům usnadnil kritickou reflexi. Srovnává např. dílčí scény z různých filmů, aby modeloval poznávací situaci s ohledem na cíle vzdělávání. K práci ve výuce soudobých dějin se nabízí použití hraného nebo dokumentárního filmu. Avšak znovu zdůrazňujeme, že je třeba k oběma žánrům přistupovat kriticky. V případě dokumentárního filmu by měl být ve školním prostředí využit veškerý jeho vzdělávací a výchovný potenciál vedoucí k rozvoji osobnosti a formování postojů. Tedy vedle "vidět a slyšet" je důležité také "vcítit se a pochopit" (Pěkná E. a kol. , 2015, s. 9). Vzhledem k dalšímu zaměření naší studie nebudeme dále rozvíjet tematiku využití dokumentárního filmu v edukačním procesu. ZOBRAZ/SKRYJ POZNÁMKU
Učitel by měl vnímat, že se dokument snaží mnohdy diváka přesvědčit, že pracuje s přímo historickou skutečností, ale stejně jako v případě hraného filmu zde obraz minulosti inscenuje režisér. Poznání historie je tedy zprostředkované velice selektivně. K. Činátl (2014, s. 65-86) upozorňuje, že většina dokumentů produkovaných Českou televizí ztvárňuje historická fakta "formou přednášky". Převládají v nich "mluvící hlavy", které něco vyprávějí a inscenační postupy se povětšinou omezují na chůzi k místu, kde se historická událost odehrávala. Nelze se tedy divit, že takové dokumenty nejsou mezi diváky příliš atraktivní (i když i na tomto poli byly učiněny jisté pokroky k zatraktivnění dokumentů). V protikladu k tomu lze stavět dokumenty BBC, které diváckou atraktivitu získávají především díky inscenovaným rekonstrukcím, který je přibližuje žánru hraného filmu (tzv. docu-drama). Tyto hrané scény mají však jen zřídka přímý vztah k obsahu. Slouží především k dynamizaci vyprávění. I zde je na místě obezřetnost, jelikož např. černobílý rozostřený záběr se může tvářit jako dokument a vyvolat zdání, že ukazuje minulost nezprostředkovaně. Podle kategorizace E. Pěkné (2015, s. 13-18) můžeme využít ve výuce např. výkladové dokumentární filmy, ve kterých diváka provází hlas vypravěče, který popisuje jednotlivé obrazy. Observační dokumentární filmy, mají spíše sebevysvětlující charakter (typické je vyprávění aktérů o událostech vlastními slovy). Lze využít jednu z forem tohoto dokumentárního filmu ve stylu direkt cinema nebo cinema vérité. Své místo ve výuce zaujímají také tzv. participační dokumentární filmy, v nichž se režisér stává aktivním účastníkem událostí, o nichž vypráví, a spolu se svými protagonisty se i on stává aktérem děje. Reflexivní dokumenty naopak kladou důraz na komunikaci mezi divákem a autorem. V neposlední řadě pak může učitel pro účely výuky použít dokumentární filmy točené z pohledu první osoby, ve kterých filmař formou dokumentu prozkoumává své vlastní situace a kamera je pro něj prostředkem sebepoznání a sebeodhalení. Neméně zajímavým může být i poetický dokument, který se snaží ukázat svět v jeho neobvyklé, výjimečné kvalitě (jejich cílem bývá zprostředkování nového pohledu na svět), či tzv. celovečerní hybridy. Vzhledem k tomu, že se v této studii budeme zabývat využitím hraného filmu ve výuce, nebudeme již se dále podrobněji věnovat práci s dokumentárním filmem.