Výstup Tak trochu jiné soudobé dějiny jsme pojali jako metodický, měl by přinést náměty a činnost, jež je možné využít v přímé praxi. Proto se nyní budeme věnovat pouze vybraným tendencím, které se staly náměty pro obsah tohoto materiálu. Další dílčí výsledky výzkumu rozpracují odborné statě věnované různým disciplínám (filosofie, právo aj. v návaznosti na odborné studie členů řešitelského týmu).
Cíl předmětu Dějepis
I když se věnujeme soudobým dějinám, určitému výseku Dějepisu, považujeme za klíčové vymezit, jak oslovení učitelé svůj předmět vnímají - Co považují za cíl vyučovacího předmětu Dějepis?
Souvislosti a kontext
Oslovení učitelé označili jednotně za jeden z hlavních cílů Dějepisu naučit žáky rozumět historickým souvislostem, pochopit dějinné události, zasadit je do kontextu, vyvodit obecné tendence světových i tuzemských dějin. Mnozí vyloženě zmínili i dějepisný anti cíl, kterým je faktografické memorování letopočtů, jmen a událostí. Memorování je sice snadno hodnotitelné známkou, žákům bez kontextu nic nepřináší, data jsou mezníky, ne příčiny ani důvody významných událostí.
Primární prameny
Učitelé se vyslovili, že posláním Dějepisu je zprostředkovat žákům přímý kontakt s dějinami pomocí historických pramenů. Práce s dobovými materiály, archivními dokumenty i předměty je pro žáky významná nejen pro didaktickou názornost, ale podporuje jejich schopnost zpracovávat a interpretovat informace. V neposlední řadě práce s primárními prameny posiluje kritické myšlení, jež je podstatné nejen ve školním prostředí, ale i v běžném životě.
Hodnoty
Rozborem historie žáci poznávají nové skutečnosti, podrobnosti. Zároveň se ale mohou díky znalosti dějin ukotvit jako lidské bytosti, poznat své kořeny.
Soudobé dějiny jsou látkou, která přináší hodnotově orientovaná témata – svoboda, lidská práva, nedemokratické principy aj. Cílem dějepisu je dle některých respondentů i podpora pozitivních hodnot a zájmu o dění, svět.
Nejen s tímto pojetím Dějepisu je propojená didaktická stránka výuky. Chce-li učitel probudit v žácích zájem, obtížně toho docílí výčtem událostí či monotónní prací s učebnicí. Kromě metod, které učitelé pro ozvláštnění výuky používají – viz níže zmíněné weby aj. – přinášíme další tipy, náměty a inspirace.
Používání tematických webových stránek
Oslovení respondenti uváděli, že se při výuce soudobých dějin rádi inspirují na tematických webových stránkách, v projektech aj. Nejvíce byl uváděn server Moderní dějiny .
Návyk učitelů používat již vytvořené didaktické pomůcky je výborný. Externí materiál dodává výuce oživení, představuje žákům různé zdroje informací a v neposlední řadě usnadňuje učiteli práci.
V kapitole Metodické náměty přinášíme soupis inspiračních zdrojů k látce soudobých dějin.
Žákovské preference
Striktně vymezit oblíbená témata žáků v kapitolách soudobých dějin se respondentům nepodařilo. Pro tvorbu metodického výstupu je ale klíčový obecný charakter věcí, které žáky obvykle baví a zajímají. Učitelé se shodili na tom, že atraktivní jsou dějiny, které je možné ukázat a reflektovat na lidech, konkrétních osudech a příbězích. I když žáci aktéra neznají, zvnitřnění je úspěšnější než při neosobním popisu událostí.
Zjištěná informace byla impulsem k rozpracování kapitoly (ZDE), včetně ilustračního příkladu, zapojení orální historie a vyprávění pamětníků.
Literatura:
- ŠVAŘÍČEK R., ŠEĎOVÁ K., Kvalitativní výzkum v pedagogických vědách. Praha: Portál s.r.o, 2014.